English
 Romana
Ministerul Apararii
Acasă  Ministerul Apărării  Conducere  Anatolie Nosatîi

Anatolie Nosatîi

Ministru al Apărării

Ziua naşterii:

12 septembrie 1972

STUDII ŞI CURSURI:

2011 — 2012 — Studii de Masterat În Strategii de Securitate Naţională (Master of science in National Security Strategy), Colegiul Naţional de Război, Universitatea Naţională de Apărare, or. Washington, SUA

2004-2005 — Curs ofiţer de comandă şi stat major, Colegiul de Comandă şi Stat Major, Fort Leavenworth Kansas, SUA;

iunie — decembrie 1999 — Şcoala de geniu a Armatei SUA, Fort Leonard Wood, Missouri, SUA

Ianuarie — Iunie 1999 — Institutul militar de limbi străine, San Antonio, Texas, SUA

1992-1994 — Institutul Militar de Arme Întrunite, Odesa, Ucraina

1990 — 1992 — Şcoala Militară Superioară de arme întrunite, Kiev, Ukraina

1987 — 1990 — Şcoala republicană internat cu studiere aprofundată a limbii ruse şi pregătire fizico-militară, „M. V. Frunze”, or. Chişinău, Republica Moldova.

EXPERIENŢĂ PROFESIONALĂ:

6 august 2021 — numit în funcţia de ministru al Apărării;

2018-2020, 2012-2014 — şef J3, Direcţie Operaţii în cadrul Marelui Stat Major al Armatei Naţionale;

2010 −2011 — şef J5, Direcţie Planificare Strategică, în cadrul Marelui Stat Major al Armatei Naţionale;

Ianuarie 2009 — Iunie 2010 — Şef stat major — locţiitor şef Comandament Forţe Terestre, Marele Stat Major al Armatei Naţionale;

2009 — şef stat major, locţiitor şef Comandament Forţe Întrunite, Marele Stat Major al Armatei Naţionale;

Aprilie 2008 — Ianuarie 2009 — şef stat major, locţiitor comandant, Brigada de infanterie motorizată „Ştefan cel Mare”;

Iulie 2005 — Aprilie 2008 — şef stat major, locţiitor comandant, Comandament Forţe Reacţie Rapidă;

2005 — specialist principal Secţia Operaţii, Direcţia Operaţii, Marele Stat Major al Armatei Naţionale;

Octombrie 2002 — Iunie 2004 — Comandant al Batalionul 22 De Menţinere a Păcii al Armatei Naţionale;

Octombrie 2000 — Octombrie 2002 — comandant Batalion de învăţământ, Institutul Militar al Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”, Chişinău;

1994-2000 — A deţinut diverse funcţii de comandă în cadrul Colegiului Militar „Alexandru cel Bun”, Chişinău.

Misiuni internaţionale

decembrie 2014 — mai 2018 — Military Affairs Officer, Departamentul ONU pentru operaţiuni de menţinere a păcii (DPKO) din New York, SUA;

2007 — Contingentul V al Armatei Naţionale, Operaţiunea Umanitară şi reconstrucţie post-conflict din Irak;

2003-2004 — comandant al primului contingent al Armatei Naţionale detaşat în Operaţiunea Umanitară şi reconstrucţie post-conflict din Irak.

Limbi străine:

engleză, franceză, rusă

Starea familială:

căsătorit, un copil

© 2011 Ministerul Apărării.
Toate drepturile rezervate.

Infocentru

Ministerul Apărării

e-mail: cancelariama@army.gov.md

Marele Stat Major

e-mail: cancelariama@army.gov.md

Rețele de socializare