English
 Romana
Ministerul Apararii
Acasă  Ministerul Apărării  Conducere  Victor Gaiciuc

Victor Gaiciuc

Ministru al Apărării

Ziua naşterii:

12 martie 1957

Grad militar:

General de brigadă (r)

Titlu ştiinţific:

Doctor în științe istorice

STUDII ŞI CURSURI:

1997 — NATO Defence College, Roma, Italia

1986-1989 — Academia de Studii Militar-Politice, Moscova, Federaţia Rusă

1974-1978 — Școala superioară militară de aviație din Harkov, Ucraina

EXPERIENŢĂ PROFESIONALĂ:

14 noiembrie 2019 — numit în funcţia de ministru al Apărării

12 august-14 noiembrie 2019 — consilier al Preşedintelui Republicii Moldova în domeniul Apărării şi Securităţii Naţionale. Secretar al Consiliului Suprem de Securitate în Cabinetul Preşedintelui Republicii Moldova

9 martie-12 august 2019 — membru al Parlamentului Republicii Moldova

28 iulie 2017-28 septembrie 2019 — Preşedinte al Comisiei pentru veteranii Forţelor Armate, ai organelor de drept și participanții la conflictele militare, din cadrul Consiliului Societății Civile pe lângă Președintele Republicii Moldova

2012 — 9 martie 2019 — Preşedinte al Companiei de Asigurări „Acord Grup” SA

2010 — 9 martie 2012 — preşedinte al Consiliului de Administraţie al Companiei de Asigurări „Acord Grup” SA

12 ianuarie 2005 — decembrie 2009 — ambasador al Republicii Moldova în Regatul Belgiei, în Marele Ducat de Luxemburg şi în Regatul Ţărilor de Jos, reprezentant al Republicii Moldova la NATO

19 aprilie 2001-15 octombrie 2004 — ministru al Apărării al Republicii Moldova

14 aprilie 2000-19 aprilie 2001 — viceministru al Apărării al Republicii Moldova

4 mai 1999-14 aprilie 2000 — Şef al Departamentului administrativ-militar al Ministerului Apărării al Republicii Moldova

3 iunie 1997-7 aprilie 1999 — viceministru al Apărării al Republicii Moldova

31 august 1993-3 iunie 1997 — a deţinut diferite funcţii în Direcţia Educaţie, Ministerul Apărării al Republicii Moldova

24 iunie 1989-31 august 1993 — Şef al Direcţiei Instruire, locţiitorul comandantului Regimentului de Aviaţie, Forţele Aeriene ale Uniunii Sovietice

august 1978-iunie 1986 — pilot, comandant de grupă, comandant de escadrilă, Forţele Aeriene ale Uniunii Sovietice

Limbi străine:

franceză, rusă

Starea familială:

căsătorit, doi copii

© 2011 Ministerul Apărării.
Toate drepturile rezervate.

Infocentru

Ministerul Apărării

e-mail: cancelariama@army.gov.md

Marele Stat Major

e-mail: cancelariama@army.gov.md

Rețele de socializare